Opublikowany w Miejsca, Orońsko

Orońsko – kraina rzeźby

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – odwiedziłam to miejsce, bo wychwalali je zaprzyjaźnieni koledzy – artyści. – Są tam unikatowe wystawy, piękny park ze stawami, w którym można wypocząć, obcując z przyrodą i delektując się sztuką przez duże S. Tylko pamiętaj, zabierz ze sobą koszyk piknikowy, bo na miejscu  może być problem z zakupem prowiantu – radzili. 

Mylili się – na miejscu zjadłam przyzwoity obiad, spałaszowałam loda i wypiłam kawę. Co do reszty mieli rację. Orońsko warto odwiedzić, żeby nasycić się sztuką i specyficzną atmosferą tego miejsca. Czas tu płynie w zupełnie innym rytmie – leniwie i niedbale, nie przejmując się konwenansami. W Parku Rzeźby eksponowane są prace wybitnych artystów – m.in. Magdaleny Abakanowicz, Krzysztofa M. Bednarskiego, Tony’ego Cragga, Macieja Szańkowskiego, a także Wojciecha Fangora. Spacer po parku kojarzył mi się z wyprawą do czarodziejskiego lasu, bo na każdym kroku czai się tutaj jakaś przestrzenna konstrukcja – niespodzianka. Największe wrażenie zrobiły na mnie połyskujące w słońcu abstrakcyjne dzieła – olbrzymia kula, lustrzany spodek (?) i kosmiczna wieża. Tak, lubię błyskotki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ryan Gander Błyszczące rzeczy, które nie znaczą nic
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Paweł Grobelny Le Mouvement 2 

W głębie parku znajduje się Galeria Oranżeria, w której można podziwiać rzeźby Magdaleny Abakanowicz. Wnętrze robi wrażenie – przeszklone ściany pięknie współgrają z zielonym otoczeniem, wpuszczając do środka rozproszone przez drzewa słoneczne promienie.  Dzięki temu wewnątrz oranżerii możemy obserwować wspaniałą grę światła i cienia, jaka rozgrywa się tu dzięki przestrzennym eksponatom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wnętrze Galerii Oranżeria

Spacerując po parku, możemy też zwiedzić stylowy Pałac Józefa Branta, Pawilon Egipski oraz Galerię „Wozownię”. W głównym gmachu Muzeum Rzeźby Współczesnej organizowane są wystawy czasowe. Teraz można obejrzeć wystawę W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz, która trwać będzie do 6 października.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

 

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – położone jest 120 km. na południe od Warszawy, 180 km. na północny wschód od Krakowa. Jak najwygodniej dojechać? Własnym autem. My jednak wybraliśmy zorganizowaną przez muzeum wycieczkę (odbywają się w wybrane niedziele, autokar wyrusza spod warszawskiej Zachęty,  można wykupić też obiad).

Moja rekomendacja: Czy warto odwiedzić Orońsko? Warto. Jeżeli interesujesz się sztuką współczesną, lubisz przyrodę, nieoczywiste miejsca, ciekawe wystawy. Aspirujesz do miana artysty albo po prostu jesteś osobą twórczą i kreatywną, to powinieneś poznać to miejsce – oprócz wystaw, są tu też organizowane interesujące warsztaty i zajęcia edukacyjne. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Magdalena Abakanowicz Mutanty

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

oronsko_03-3356932473-1566940828751.jpg
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Jedna myśl na temat “Orońsko – kraina rzeźby

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.