Opublikowany w Miejsca

Natolin – nieznany zakątek stolicy

Natolin…

…dopóki nie poznałam tego miejsca, uważałam, że Ursynów to jedna z mniej malowniczych dzielnic Warszawy. Nigdy też się szczególnie nie zastanawiałam nad znaczeniem nazwy tego rejonu dzielnicy – od, kolejny przystanek w podróży metrem: Stacja Natolin.

Tymczasem pochodzenie tej nazwy ma nader romantyczne korzenie, ale o tym za chwilę. Za każdym razem, kiedy spacerowałam brukowaną ulicą Nowoursynowską, zastanawiałam się, co znajduje się za żelaznym ogrodzeniem i szpalerem wysokich wiekowych drzew. Teraz miałam okazję odwiedzić to wyjątkowe miejsce

Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie

Teren parku oraz pałac na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających z kilku powodów: jest to teren rządowy, a swoją siedzibę ma tu College of Europe – prestiżowe i bardzo kosztowne studia podyplomowe, które kształcą europejskich urzędników. W trakcie roku akademickiego można tu spotkać studentów, bo znajdują się tu nie tylko sale wykładowe, ale też campus. Wspomniane obiekty usytuowane są na terenie Parku Narodowego, gdzie znajduje się mnóstwo unikatowych, chronionych gatunków roślin i zwierząt. Jest to jednak na tyle mała przestrzeń, że mogłaby zostać zadeptana przez turystów. Miejsce to można więc zwiedzać jedynie podczas wyjątkowych okazji, np. latem, w weekendy, podczas Nocy Muzeów czy wybierając się na zorganizowaną wycieczkę.

Pałac
Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie – pałac zachwyca urodą.

Właściciele z dobrym gustem

Pałac wybudowano na zlecenie Augusta Czartoryskiego w latach 1780-1782 w stylu klasycystycznym. Potem miał kilku właścicieli: W 1782 odziedziczyła go Elżbieta Lubomirska, w 1799 stał się własnością jej córki – Aleksandry oraz jej męża Stanisława Kostki Potockiego. W 1805 przeszedł w ręce ich syna – Aleksandra i jego żony Anny Tyszkiewicz. Było to ponoć małżeństwo kontraktowe – zawarte z rozsądku, aby pomnożyć majątki. I rzeczywiście, nie należało do najszczęśliwszych, zakończyło się rozwodem. Wcześniej jednak, w 1807 roku na świat przyszła córka pary – Natalia. To wtedy właśnie, na cześć pierworodnej, zmieniono wcześniejszą nazwę miejscowości Bażanteria na Natolin.

Wnętrze pał
Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie – wnętrza

Miał to być początkowo pałac letni – jego ściany są cienkie, a sam obiekt nie poraża rozmiarami. Jego styl i charakter zmieniał się wraz z kolejnymi gospodarzami.

Widok na Wilanw
Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie

Ogród i park otaczający pałac zachwycają urodą. Z tarasu można podziwiać zieloną depresję z połyskującą wodą, a wszystko układa się na idealnie symetrycznej osi widokowej.

Niebo na ziemi dla studentów

Natolin7-PANO (1)
Campus – College of Europe

To miejsce to prawdziwy raj dla studentów, choć raczej tych ceniących bardziej medytację niż huczną zabawę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Romantyczny zakątek 

Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie
Wrześniowe słońce
Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie (park Natoliński)
Świątynia dorycka

Smutna historia pięknej Natalii

Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie
Pomnik-sarkofag Natalii z Potockich Sanguszkowej.

Piękna Natalia jako 22-latka poślubiła  księcia Romana Sanguszkę. Para doczekała się córki – Marii Klementyny. Niestety, poród był bardzo ciążki i odbił się na zdrowiu młodej mamy. Natalia zmarła rok po ślubie i kilka miesięcy po urodzeniu pociechy. Wtedy jej zrozpaczony ojciec ufundował pomnik-sarkofag, który stanął w zacisznym miejscu pałacowego parku. Autorem budowli jest Ludwik Kauffmann.

Park Natoliński
Piękna Natalia odeszła w kwiecie wieku. To na jej cześć nadano temu rejonowi nazwę Natolin.
park Natoliński
Cztery kamienne lwy strzegą sarkofagu Natalii. Niestety, w czasie okupacji jej nie uchroniły. Niemcy zrobili sobie strzelnicę – celowali w sarkofag.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Zachwycająca przyroda parku w Natolinie
Park Natoliński
W żar epoki użyczą wam chłodu Tylko drzewa, tylko liście… Janusz Kofta

 

17 myśli na temat “Natolin – nieznany zakątek stolicy

  1. Piękne i ciekawe miejsce. Ja nie jestem z Warszawy ale czasem bywam, natomiast przyznam że osobiście nie widziałam tego miejsca .

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.