Opublikowany w Książki, Recenzje

Czy mój facet jest bez serca?

Czy mój facet jest bez serca? Wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli kochasz mężczyznę z zespołem Aspergera to polski tytuł książki 22 Things a Woman Must Know If She Loves a Man with Asperger’s Syndrome pióra Rudy Simone.  Książkę z języka angielskiego przetłumaczyła Agnieszka M. Kaszkur-Kulpa

Ta niezbyt obszerna publikacja to poradnik dla kobiet, które zakochały się w mężczyźnie, który ma cechy zespołu Aspergera. Książka jest podzielona na 22 rozdziały o niezbyt optymistycznych tytułach, np. Będą samotne dni, Może nie spełniać twoich romantycznych oczekiwań, Raczej nie będzie dbać o wasz związek, Nie raz cię zaszokuje, Może wyłączyć się z życia, Czasem będzie wolał spać na kanapie… 

Jest jak skała

Czytając poszczególne rozdziały książki, trudno się pozbyć wrażenia, że mamy do czynienia z podręcznikiem opisującym przedstawiciela męskiego rodzaju przybyłego z dalekiej obcej cywilizacji. Posługującego się zupełnie odmiennym od naszego kodem. Zważywszy, że zespół Aspergera jest zaburzeniem mieszczącym się w spektrum autyzmu, ale bywa nazywany odmiennym stylem poznawczym, takie konotacje wydają się całkiem uzasadnione. 

Rys. Kinga Frelichowska
Komandor Data, rys. Kinga Frelichowska

Warto wiedzieć, że wielu dorosłych mężczyzn (30-40-letnich) nie zdaje sobie sprawy, że ma zespół Aspergera. Nic dziwnego, kiedy byli dziećmi niewiele mówiło się na ten temat, a ich specyficzne cechy mogły być postrzegane jako przejaw ekscentryzmu. Dlatego autorka książki zwraca uwagę na fakt, że partnerki takich mężczyzn często jako pierwsze dostrzegają w nich cechy zespołu Aspergera. Autorka nie ukrywa też faktu, że zawarte w książce informacje pochodzą m.in. z jej osobistych doświadczeń, ale też z licznych rozmów z takimi parami, gdzie kobieta jest neurotypowa, a jej partner ma ZA oraz z forów internetowych. Dzięki temu stworzyła listę problemów występujących w takich związkach. Simone w każdym rozdziale podaje też propozycje rozwiązań problemów, choć nie ukrywa, że takie związki są najczęściej trudne i wymagają od kobiety cierpliwości, tolerancji i niemal buddyjskiej postawy. We wstępie do swojej książki Simone pisze tak:

„Kiedy wreszcie zabrałam się za pisanie, w moim umyśle pojawił się pewien obraz. Wyobraziłam sobie mężczyznę z zespołem Aspergera jako skałę, a kochającą go kobietę jako opływającą ją wodę. Niczym skała rzeźbiona przez wodę, mężczyzna z ZA może być kształtowany przez swoją partnerkę.W obu przypadkach dzieje się to niezwykle wolno. Powinna ona pamiętać, aby działać delikatnie, gdyż w przeciwnym razie, jeśli uderzy z gwałtownością morskiej fali, rozbije się tylko o ostre krawędzie”.

Cyt. Czy mój facet jest bez serca?, Rudy Simone, CoJaNaTo, 2014, str. 19.

Rudy Simone ostrzega też, że będąc w związku z facetem, który ma ZA nie należy liczyć na miłosne deklaracje, słowo kocham raczej nie przejdzie mu przez usta, podobnie jak oświadczyny. Nie będzie też raczej wykazywać chęci posiadania potomstwa. Osobiście nie wiem, co o tym myśleć, bo znam udane mieszane neurotypowo-aspergerowe małżeństwa. Jedno z tych małżeństw ma dzieci. Słyszałam też o wielu takich parach, które mają dzieci z ZA, a ich tatusiowie wykazują również cechy Aspich. Być może jednak te pary potwierdzają jedynie wyjątek od reguły.

Autorefleksja autysty

Według Simone brak romantyzmu, nieustanna praca nad relacją to niejedyne minusy takiej relacji. Związek z mężczyzną z ZA może potęgować poczucie osamotnienia i izolacji, a co za tym idzie może pojawić się u kobiety całe spektrum niepokojących objawów zwanych syndromem Kasandry, które przypominają depresję.

Czy to znaczy, że związek z facetem, który przybył z planety Aspi jest skazany na fiasko? Niekoniecznie, ale na pewno wymaga ze strony kobiety otwartego umysłu, a ze strony mężczyzny – chęci współpracy i autorefleksji. Osoby z ZA często podkreślają, że czują się dobrze sami ze sobą. Nawet, jeżeli przeżywali na różnych etapach życia stresujące sytuacje związane ze swoją odmiennością, to wynikały one z interakcji z innymi ludźmi albo na przykład problemów sensorycznych. Większość Aspich deklaruje, że dobrze czują się w swojej nieco autystycznej skórze i nie chcieli by nic zmieniać w swoim postrzeganiu świata. Dopóki jednak nie zdobędą się na autorefleksję i nie dostrzegą swojej odmienności, trudno będzie im zrozumieć swoją neurotypową partnerkę. Simone zwraca uwagę na fakt, że właśnie dlatego ważna jest profesjonalna diagnoza, bo ułatwia wzajemne zrozumienie w związku. Innymi słowy łatwiej pokonywać problemy w relacji, jeżeli wiemy, jakie jest ich źródło.

Zespół_Aspergera_blog_JPG.JPG

Czy polecam książkę Rudy Simone Czy mój facet jest bez serca? Wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli kochasz mężczyznę z zespołem Aspergera? Jeżeli jesteś w związku z mężczyzną, który przejawia cechy ZA, to ta książka jest bez wątpienia dla Ciebie. Mimo kilku uogólnień i banałów wyjaśnia źródło problemów, które mogą się pojawić w relacji z osobą z ZA. Niestety, książka nie jest zbyt optymistyczna. Z moich obserwacji jednak wynika, że związki z facetami, którzy nie przybyli z planety Aspi generują niemniej problemów, choć może nieco innej natury.

 

 

24 myśli na temat “Czy mój facet jest bez serca?

 1. W relacjach damsko- męskich taka przypadłość może być uciążliwa. Najważniejsze to być świadomym swoich zachowań. lubię takie tematy poruszane w powieściach. Czasem pisarze widzą więcej i lepiej niż psychologowie i terapeuci.

 2. Bardzo ciekawa publikacja. Faktycznie, kiedyś niewiele mówiło się o dolegliwościach natury psychicznej. Uznawano to za przejaw charakteru i nikt się nad tym nie zastanawiał… Teraz na szczęście jest inaczej 🙂

 3. Właśnie zaczęłam się zastanawiać czy nie spotykałam się z jednym, który ZA miał. Po Twoim poście Zaczynam łączyć wątki… książkę będę musiała przeczytać 😉

 4. JA żyję z AS, po 17 latach zdałam sobie z tego sprawę. Odradzam takie związki.Mój mąż nie współpracuje, nasza miłość już nie istnieje.

 5. Nie wiedziałem o istnieniu takiej książki. Jeżeli przedstawia ona pesymistyczną wizję to nie wiem czy poszukując wiedzy na jakiś temat nie wolałbym przedstawienia bardziej realistycznego – wyrównanego poglądu a nie przedstawiającego tylko minusy.

  1. Hm… Powiem Ci szczerze, że czytałam bardzo dużo książek o ZA i myślę, że ta książka przedstawia sprawę realistycznie i obiektywnie.

  2. Książka zawiera fakty, nie jest ani pesymistyczna ani optymistyczna. Dla mnie to tak, jakby ktoś napisal o moim życiu – dziwne uczucie. W pierwszej chwili po przeczytaniu bylam załamana, w drugim odruchu poczułam ulgę, że nie zwariowałam, a wszystkie moje małżeńskie problemy nie są moją winą ani moim urojeniem.

   1. Muszę koniecznie przeczytać tę książkę. Kilka miesięcy temu, po ponad 20 latach małżeństwa, zupełnie przypadkiem odkryłam, że mój mąż ma ZA. Początkowo myślałam, że może się mylę. Przeczytałam już sporo na ten temat i teraz jestem już tego zupełnie pewna. On oczywiście nie przyjmuje tego do wiadomości. Jemu nic nie jest. To ja sobie coś wymyślam. Nie sądzę, żeby chciał współpracować, podejmować terapię, zdobywać się na autorefleksję, zmieniać swoje zachowanie. Mam za sobą wiele lat ciężkiej walki o każdy dzień, kłótni o drobiazgi i ciągłych nieporozumień. Straciłam już nadzieję, że kiedykolwiek będzie lepiej. Skoro to ZA to wiem, że nie będzie. Kocham go, ale ten związek zniszczył mnie zupełnie. Jestem wrakiem człowieka. Syndrom Kasandry, totalne osamotnienie, brak jakiejkolwiek radości w tym niekończącym się nigdy paśmie bezsensownych nieporozumień o coraz to inne drobiazgi – to moja codzienność.
    Nasze dorosłe już dziecko też ma cechy ZA.
    Jest mi bardzo ciężko i nie wiem, jak znaleźć siły, by dźwigać to wszystko dalej. Dlatego chętnie przeczytam tę książkę, by – tak jak Agata – przynajmniej przeczytać, że jeszcze nie zwariowałam.

   2. Dzięki, że podzielilaś się swoją historia. Na FB jest grupa wsparcia dla partnerek Aspich, jeżeli masz ochotę się dołączyć, daj znać. Grupa jest tajna, więc można czuć się na niej swobodnie. Pozdrawiam

 6. Może sam pchodzę z Aspi. Może tylko z jej księżyca. Żyje się z tym trudno, jeśli na kimś nam bardzo zależy. Jeśli nie, to jest znacznie łatwiej. Ze mną także zyje się trudno. Jak przeciętny człowiek, dla którego życie, emocje i uczucia są ciągiem (coś jak wykres funkcji matematycznej) może funkcjonować z osobą, dla której życie polega na ciągłym porównywaniu do wyuczonego/zapamiętanego wzorca. Którego funkjonowanie nie jest ciągiem, lecz zbiorem punktów pomiędzy którymi nie ma związków. Dla którego każdy dzień jest pierwszym dniem życia. I który postrzega świat inaczej. Powiedz takiemu „jakie piękne szmaragdowe morze”. Dostaniesz odpowiedź „dziękuję było smaczne”. Albo rzuci bluzgiem myśląc, że to komplement. Drogie panie, wyobraźcie sobie porzeciętnego mężczyznę (oni też są z innej planety) i wszystko co Was w nich denerwuje, złości pomnóżcie przez 10 a wynik podnieście do sześcianu, to zobaczycie kogoś z księżyca Aspi. Ludzie na tym księżycu uważają tych z Aspi za niezrozumiałych. Za zupełnych kosmitów. 😉

  1. Dziękuję za długi i bardzo ciekawy i niezwykle autorefleksyjny komentarz – zapraszam do odwiedzania bloga. 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.